Genel

Fırtına Öncesi Sessizlik

Mart ayından bu yana ilk kez ons altında 1815 dolar seviyeleri test edilirken, yaşanan aşağı yönlü hareketlerin uzun soluklu olması birikimini emtia olarak muhafaza eden vatandaşları paniğe sürüklemeye devam ediyor. Türk lirasının son yıllarda yaşadığı rekor değer kaybı sonrasında varlıklarını altın olarak saklamak isteyen vatandaşlar, günden güne yaşanan değer kayıplarının ardından “Altından çıkmalı mıyım?” soruları ile uzmanlardan cevap beklemekte. Türkiye’de dolar kuru ve ekonomi piyasaları üzerine yaptığı yorumlar ile tanınan Selçuk Geçer, bu endişelerin ardından yatırımcılara seslenerek şu uyarılarda bulundu:

DÜŞÜŞLER BEKLENİYORDU Fed, eylül toplantısında piyasaların beklentisiyle uyumlu olarak faizleri sabit tutmaya karar verdi. Ancak yapılan açıklamalar gösteriyor ki, yılın kalan iki toplantısından birinde mutlaka 0.25 baz puanlık faiz artışına gidilecek. ABD’de faizler 5.50-5.75 seviyesinde yılı kapatacak ve bu, son 20 yılın en yüksek seviyeleri. Bu nedenle altındaki baskılanmanın sürmesi, fiyatlarda geçici süre aşağı yönlü hareketler bekleniyordu. ABD’de ekonomi beklenildiği gibi soğumaya devam ediyor. Bu yüzden altının yükseliş zamanı çok da uzak değil. Faizler artırılmayacak ancak bu demek değildir ki, yeni yılın ilk çeyreklerinde bir indirim kararı alınacak. Öncelikle 2024 yılının ortalarına kadar faizlerde bir indirim beklemek çok iyimserlik olur. Altının yükselmesi için de faiz indirimine gidilmesine gerek yok. Faiz kararları ve sıkı para politikaları altında ezilerek beklediği yükselişi gerçekleştiremeyen ons, gelecek haftalarda faiz artışlarının durmasının piyasaları iyiden iyiye deklare edilmesiyle birlikte yukarı yönlü ufak hareketler sergilemeye başlayacaktır.

“ALTININ KADERİNİ BELİRLEYECEK” Özellikle artık FED kanadından son bir faiz artırımı geleceğine yönelik piyasalarda kesin bir kanaat oturmaya başladı bu nedenle altının jet motorları ekim ayının sonlarına doğru yeniden ateşlenecektir. Bizim için ilk aşamada en önemli veri, cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam rakamları olacak. Burada beklentilerin karşılanması, ons tarafında hızlıca 1900’e doğru seyir alınmasını beraberinde getirebilir. Şu anda çok dip bir parite söz konusu. Bu yüzden yeni veriler paylaşılmadan, haftanın kapanışı gerçekleşmeden pozisyon almak, pazartesi gününden itibaren yaşanması muhtemel yükselişlerde bize büyük bir getiri sağlayabilir. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantı takvimi belli oldu. Buna göre; Ekim ayı Merkez Bankası faiz kararı 26 Ekim 2023 Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir