Genel

2024’te Altın Kaç Para Olacak

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, değerlendirmelerinin yatırım tavsiyesi olmadığını söyleyerek sözlerine başlarken “Nakit param var neyi tercih etmeliyim?” başlıklı Youtube videosunda gram altının göreceği rekor için tarih verdi. Memiş, videoda şu ifadeler yer verdi: “Borsada satışlar var, dolar kuru yükseliyor. Euro, altın ve gümüş geriliyor. Bir pozisyon değişikliği var, piyasalarda bir karışıklık var, yatırımcı da karar veremiyor. Peki, yatırımcısı ne yapmalı?

“BORSADAN BUGÜN ÇIKSAYDIM, BEKLERDİM” Altın, gümüş, mesela euro, sterlin bu tarafta dolar endeksi yükseldiği için karşısındaki bütün varlıklarda da geri çekilme mümkün. Ons tarafta 1900 altına sarkmalar var, ons gümüşte geri çekilme var. Borsadan çıkanların parası boştaysa teknik düzeltmede dolar karşısındaki enstrümanlarda para bekletilebilir. Borsada çıkıp TL’de beklemek değil, boşluktaki parayı nasıl koruyabilirsin, bu kısmı daha önemli. Borsadan bugün çıksaydım, euro, sterlin, altın ve gümüş olarak bekletirdim. 7050, 6950 puana kadar beklerdim, tekrar elimdeki varlıklar buraya giriş yapardım, tercihim bu yönde olurdu.

“KENARDA PARAM VARSA…” Dolar kuru güçlendi, 27 üzerinde tutunuyor. Ağustosta herhangi bir değişiklik yok. Hedef 27.50 lira seviyesi. Ağustos içinde bekliyorum. 27.10 – 27.16 aralığında bir kur var serbest piyasa ile resmi kur arasında. Dolar güçlü duruyor çünkü doların değeri, dolar endeksi 103 dolar üzerinde. Aşağı yönlü bir trend bekliyorum ama yeniden. Dolar kurundaki yükseliş de devam ediyor. Kenarda param varsa ama paramı dolara yatırmam, yatırım aracı değildir dolar. Altının, euro’nun, borsanın getirisi dolara kıyasla daha fazla oldu, buna göre karar vermek gerekiyor.

“EKİM AYINDA BİR RALLİ BAŞLAYACAK” Ekim ayını telaffuz ediyorum. Ekim ayında dolar karşısındaki varlıklarda tekrar bir ralli başlayacak. Bu rallilerin hazırlığını bugünden yapmak lazım. Parite işlemi yapacaklar, elinde dolar bulunduranlara fırsat sunacak. “ALT MİKTARDA ALACAK OLANLAR, BUNU TERCİH ETMELİ” Ons altında 1890 dolar destek seviyesini takip ediyoruz. Tekrar yukarı yönlü ataklar bekliyorum. Yukarıda 1930 ve 1960 dolar seviyesi var. Ons altında yaşanan düşüş de elinde dolar olanlar için fırsat aslında. Altına geçiş yapacaksınız mesela. Dolarla karşılığı oldukça uygun. Dolar verip altın alan arkadaşlarımızın da 62 bin 80 dolar, dolar altın paritesi. Bu külçe altınların da işçilikleri var, bunun göz önünde bulundurun. Daha alt miktarda alacak olanların astar altın tercih etmesi gerekiyor.

“GRAM ALTINDA DÜŞÜŞÜ BEKLEMEYİN” Gram altın ekranlarda 1658 lira seviyesinde, tabii ki öyle bir fiyat yok. 1703 – 1711 lira serbest piyasalarda. Serbest piyasalarla fiziki taraftaki makas aralığı korunmaya devam ediyor. Ne kadar ons altında düşüş olursa fiziki tarafla makas açılır. Gram altında düşüşü beklemeyin, ons altında düşüş olsa da. Kota geldi malum.

“2000-2500 LİRA GRAM ALTINDA GÖRÜNCE…” Elinde altın vardır, evet şimdi alabilirsin. 2000-2500 lira gram altında görünce 2024’te buraların daha ucuz olduğunu anlayacaksın. Hazırlıkların bugünden yapılması lazım. Altın alma zorunluluğunuz varsa, borcunuz varsa, önümüzdeki yıl gram altında 2500 TL olarak kafanıza yazın. Altın borçlanmanızı tavsiye etmiyorum. Altın borçlanmada da elden alıp verme durumu varsa mutlaka kağıt üzerinde sözleşme yapın ya da bankadan alışveriş yapın, adını koyun. Gereksiz tartışmalar çıkıyor. Bugün bana 100 gram altın verdin, seneye sana 100 gram altın vereceğim diyeceksin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir